Mohlo by Vás zajímat
Jak pečovat o rošt?
Co se může na roštu pokazit a jak tomu můžeme předejít?
Rošt je nepostradatelná opora pro naše matrace. Jeden bez druhého jsou nefunkční. A tak si zaslouží také stejnou péči a naši pozornost.
I přesto, že jsou rošty uloženy v lůžku pod matrací, neměly by unikat naší pozornosti. Poctivou péči nám stonásobně vrátí v podobě pohodlného spánku po mnoho let.
První péče po rozbalení
Rošty z naší nabídky dodáváme již smontovány, není tedy nutné zdlouhavě bojovat s jednotlivými latěmi nebo lamelami. Rošt pouze vybalíme z přepravních obalů, odstraníme kartonové chrániče a můžeme rošt uložit do lůžka.
Ochranná krytka: Někdy se může stát, že ihned po uložení nás rošt překvapí skřípavým nebo vrzajícím zvukem. Ten bývá často způsoben plastovými kryty, které se nachází na koncích lamelových roštů. Tyto kryty mají ochrannou funkci při manipulaci nebo stěhování roštu. V lůžku nám chybět jistě nebudou a naopak mohou způsobovat nepříjemnosti. Krytku odstraníme jednoduchým vysunutím. Pokud je zajištěna nastřelovací sponou, opatrně, abychom si neublížili, povysuneme sponu šroubovákem a následně krytku sejmeme.
1. Průběžná péče – čistota půl zdraví
V průběhu užívání roštu se jistě vyplatí věnovat mu svou alespoň občasnou pozornost. Přesto, že je uschován v lůžku, neubrání se vlivu prachu a jiných nečistot. Jednoduché setření vlhkým hadříkem mu jen prospěje. Některé rošty, jako je např. Duostar, mají povrch lamel potažený fólií. To je pro údržbu ideální. Nečistoty se také drží v místech mezi kapsami, které uchycují lamely k rámu roštu. Prostor je hůře dostupný, ale pomocí vysavače si hravě poradíme.
2. Průběžná péče – utažení
Rošty jsou vyráběny ze dřeva, tedy i po zpracování stále živého materiálu, který vlivem teplot a zátěže pracuje. Čas od času se vyplatí rošt z lůžka vyjmout a všechny jeho spojovací části utáhnout. Především bychom měli zkontrolovat utažení šroubů po stranách roštu, které drží pevně celý rám. Předejdeme tak vrzání a skřípění roštu a v nejhorším případě i uvolnění lamel.
Nejčastější poruchy
S jakou vadou roštu se nejčastěji potkáme a můžeme si ji sami opravit?
1 . Prasklá kapsa
Kapsa je část roštu, která spojuje rám s lamelami a umožňuje lamelám jejich pružnost. Jsou vyrobeny z plastu nebo kaučuku, který je odolnější. Může se stát, že kapsa po čase praskne a je potřeba, abychom ji vyměnili.
Domácí oprava kapsy nebo její lepení je zbytečné a nám nezbývá, než zakoupit novou. Při nákupu si musíme dát pozor na správné provedení, aby se nám lamela do kapsy vlezla a šla upevnit k rámu.
Kapsy mohou mít různé uchycení. Od jednoduchého navrtání k rámu až po důmyslné uchycení pomocí kolíků.
Nejpoužívanější provedení kapes naleznete v naší nabídce - Doplňky k roštu
Výměna kapsy
Výměnu provedeme tak, že vyjmeme lamelu z poškozené kapsy a kapsu demontujeme (odšroubujeme nebo vyjmeme z kolíků). Následně upevníme novou kapsu a zpět zasuneme lamelu. Pokud jsou lamely příliš napruženy a nám se nedaří je vyjmout nebo zpět nasadit, můžeme mírně povolit rám roštu pomocí šroubů v jeho rozích. Nasazení lamel poté nevyžaduje tolik naší síly.
2. Prasklá lamela
Ani tady se nám oprava nebo lepení lamely nevyplatí. Její zakoupení není nikterak nákladné. Naopak ze zkušenosti mnoha rodičů se v domácnostech s dětmi vyplatí mít nějaký kousek do zásoby.
Nejpoužívanější rozměry lamel naleznete v naší nabídce - Doplňky k roštu
Podle šíře postele volíme velikost lamely
Výměna lamely
Výměna lamely probíhá obdobně jako výměna kapsy. Poškozenou lamelu vyjmeme z kapes, abychom uvolnili místo pro novou lamelu. Pokud má rošt ve svém středu zpevňující látkový popruh, provlékneme nejprve novou lamelu jeho "okem" a umístíme až do jejího středu. Dále zasuneme jeden konec lamely do kapsy. Následně lamelu silou zohneme a zasuneme také opačný konec do protější kapsy. Pokud na to naše síly nestačí, můžeme opět rám mírně v jeho bocích povolit, aby bylo možné lamely lépe zasunout.
3. Prasklý rám roštu
Toto poškození je opravdu jen vzácné a dochází k němu vesměs při nezřízeném útoku dětí. Pokud je rám prasklý, již nám rošt nic nezachrání.
4. Nepříjemné až děsivé skřípání
Skřípání a vrzání je nejčastější nepříjemnost, která nás potká. Ovšem ne vždy je na vinně samotný rošt. Postel, rošt a matrace jsou nerozluční partneři, kteří spolu těsně spolupracují a mají na sebe vliv.
Pokud se nocí začnou linout skřípavé zvuky, je potřeba zjistit, čí je to vina.
Musíme tedy prozkoumat samotný rám postele a utáhnout všechny jeho části, aby postel byla opravdu pevná. Následuje kontrola utažení všech částí roštu, tedy jeho šroubů po stranách. A nakonec vzájemná souhra - kontaktní místa roštu a postele. Rošt musí mít v lůžku správnou oporu a ve svých opěrných bodech pevně ležet. Pokud se rošt v lůžku „houpe“ nebo je jinak zkřiven, je to chyba, která nás bude stát spoustu probdělých nocí.
V případě, že vrzání způsobuje kontakt mezi roštem a postelí, máme několik možností, jak tomu zabránit.
a) Můžeme využít filcových podložek, které nalepíme mezi rošt a postel v místech, kde se dotýkají. Obvykle postačí podložky umístit jen do několika částí. Není nutné pokrývat celou plochu postranní lišty nebo čelních podpěr.
b) Druhý způsob je přebrán ze zkušeností samotných truhlářů. Potřebujeme jen tuhé mýdlo, kterým potřeme místa, kde se rošt dotýká postele. Slabounká vrstva mýdla vytvoří dokonalou plochu, po které se rošt může nepatrně pohybovat, ale tiše, aniž by nás rušil při spánku.
Motorové rošty
Trochu jinou a odbornější údržbu si vyžadují motorové rošty. Jejich součástí jsou motory a ovladače, které se bez naší péče neobejdou. Výměna baterií v ovladačích je samozřejmostí. Volme ovšem kvalitní baterie, které nám ovladač nepoškodí a naopak mu poskytnou dlouhodobou funkčnost.
U samotného motoru, umístěného většinou ve spodní části roštu, sami nikdy neodbornou údržbu neprovádějme. Motor je napojen na elektrický proud a neodborná manipulace může být nebezpečná.
Můžeme mu ale k dlouhému životu pomoci tak, že nebude vystaven nárazům např. v úložném prostoru a bude chráněn před vlhkostí.
Motorové rošty, mohou mít své ovládání spojeno s roštem pomocí kroucené „telefonní“ šňůry. Její přepínání a soustavné zamotávání také není ku prospěchu a může to vést až k popraskání vnitřních částí šňůry.
Také musíme mít na pamněti, že standardní motorové rošty by neměly být při svém pohybu zbytečně přetěžovány. Tedy pokud měníme jejich polohu, nemělo by naše tělo plně zatěžovat pohybující se části. Při polohování je ideální se prvně posadit a poté až rošt uvést do chodu, aby nevznikal zbytečný protitlak.
Pečujme o své rošty jako o své matrace a postel a budeme překvapeni, jak dlouho nás budou doprovézet naším spánkem.