DOPORUČUJEME
Matrace Lima, počtvrté produktem roku
Sendvičová matrace Lima

Partnerská sendvičová matrace Lima, dvojí tuhosti. Tato matrace má z každé strany jinou tu...

od 4 189 Kč

Jak spát v těhotenství?

 

Těhotenství je pro každou ženu velmi náročnou etapou života. Ženy se připravují na roli matky. Toto období je plné protichůdných pocitů a obav. Průběh gravidity se může u každé nastávající maminky lišit, ale základní potřebyTěhotenství a zdravý spánek mají společné - potřeba domova, lásky, zdravého jídla a kvalitního spánku. To, s čím můžeme poradit a pomoct, je, jak se dobře vyspat.Tak tedy pojďme na to.

 

Jaká jsou základní pravidla pro kvalitní spánek?

  • Po celou dobu těhotenství spát alespoň 8 hodin denně.
  • Vytvořte si pravidelný rytmus, kdy budete chodit spát a kdy vstávat.
  • Odpolední odpočinek je v těhotenství vhodný, pokud nenarušuje rytmus večerního.
  • V druhé polovině těhotenství není během spánku vhodná poloha na zádech.
  • Ke konci třetího trimestru se doporučuje spaní na levém boku, které většina nastávajících maminek začne sama přirozeně preferovat.

 

Proč by se mělo spát na boku?

Pravou polovinou těla probíhá dolní dutá žíla, která vede krev z dolních končetin a pánve k srdci. Děloha těhotné ženy je většinou stočená doprava a naléhá na dolní dutou žílu. Pokud žena leží na zádech nebo ke konci těhotenství na pravém boku, pak děloha stlačí dolní dutou žílu a sníží v ní průtok krve. Může dojít k tzv. hypoteznímu syndromu, kdy žena pociuje nevolnost a může dojít až ke ztrátě vědomí. Sníženo je i zásobení plodu krví. Pokud se jedná o krátkodobé setrvání v této pozici, nevede to k žádným komplikacím, je nutné se ale vyhýbat dlouhodobému ležení na pravém boku (celý den).

 

S postupujícím těhotenstvím se tedy mění nároky na podmínky pro zdravý spánek. Když si uvědomíme fyziologické změny, které ovlivňují spánek, jsou to zvětšování bříška, zvětšení objemu hrudníku a nárůst hmotnosti.

 

Zvětšování objemu hrudníku je spojeno se zvýšením polohy bránice, kterou vytlačuje nahoru spolu s orgány dutiny břišní rostoucí děloha.  Bránice se v těhotenství  posune nahoru až o 4 cm a hrudník se rozšíří o 2 cm. Je to také proto, že se během těhotenství zvýší spotřeba kyslíku o 20 % a od 10.-12. týdne se zvyšuje dechový objem plic o 45 %. Srdeční výdej se zvyšuje během těhotenství o 40%. Srdeční výdej je množství krve, kterou srdce přečerpá za jednu minutu. K nárůstu těchto objemů dochází, protože kyslíkem a živinami musí být dostatečně zásoben i plod.

Bříško těhotné ženy, stejně jako hmotnost, začíná s vyšší intenzitou růst v průběhu druhého trimestru. V prvním trimestru je průměrný přírůstek 1-2 kg, ve druhém a třetím trimestru žena přibere v průměru 0,3 - 0,5 kg/týden. Optimální váhový přírůstek ženy závisí na jejím BMI.

 

Průměrný váhový přírůstek v těhotenství je asi 10-12 kg, z toho je váha plodu, placenty a plodové vody 5 kg, tukové tkáně matky 4 kg, dělohy a prsů 1 kg, tkáňové tekutiny 1 kg a 1 kg mateřské krve.

 

Tyto rychlé změny způsobují pocit nepohodlí v době, kdy by nastávající maminky měly odpočívat. Ke zlepšení komfortu během denního odpočinku je dobré podložit si tělo polštářky, tak aby vám to bylo Matracový chránič změkčí povrch matracepříjemné. V noci se ale ,,obložit“ polstářky nestačí. Pro těhotnou ženu je důležité, aby si při spánku našla polohu, ve které se jí bude dobře a uvolněně ležet a dýchat.

 

 

 

Díky rychlému příbytku váhy v poměrně krátké době dochází k vyšší zátěži. Rostoucí bříško vytváří zátěž zejména v kříži a bederní oblasti. Pokud maminka spí na boku, bříško se tlačí dolů do matrace, ale pánev a ramena zůstávají ve stejné pozici, prohýbá se, může docházet k bolestem zad a špatnému spánku, kdy žena v noci hledá vhodnou polohu, aby zádům ulevila.

 Pevný lakový rošt zvýší tuhost

Pokud je matrace, která byla před těhotenstvím naprosto pohodlná, najednou příliš měkká, dá se tato situace řešit výběrem roštu, který u matrace zvýší její tuhost, jedná se o lakové rošty. V případě, že se ženě zdá matrace příliš tvrdá, zvýšení tuhosti výměnou roštu nedoporučujeme, protože po porodu se většinou vrátí podmínky pro spánek na původní. V tomto případě tedy doporučujeme koupi matracového chrániče, který matraci změkčí.

 

Očekávání rodiny je také obdobím plným změn, kdy každá nastávající maminka zažívá tzv. ,, období hnízdění“, kdy připravuje celou domácnost na příchod miminka. Pokud tedy uvažujete o bytových úpravách a spaní je jednou z věcí, která vás trápí, zamysMatrace s dvojí tuhostí Miriamlete se nad koupí nové matrace. Můžete si vybrat matraci s dvojí tuhostí, což doporučujeme. V době těhotenství, kdy je vaše tělesná váha vyšší než jindy, můžete využít tvrdší strany matrace, a až se vaše dítě narodí, matraci můžete otočit na měkčí stranu a pokračovat v pohodlném spánku, který vám bude narušovat jen vaše miminko. :-)

      

Pokud máte k tomuto tématu co říct, budeme rádi, když se s námi o Vᚠnázor a zkušennosti podělíte.

 

 

Zdravé spaní pro miminko

 Doporučujeme Vám přečíst si také článek Zdravé spaní pro miminko.

My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.CZ
0