Mohlo by Vás zajímat
Peří znovu letí
Už i naše babičky věděly, že peří patří mezi nejlepší izolační materiál používaný v přikrývkách a polštářích. Je lehké, skladné a má vyšší tepelný odpor. Struktura peří brání proudění vzduchu a tak vytváří skvělý izolant. Na výrobu se nepoužívá peří z křídel ani ocasu, protože jsou tuhá a lámavá. Jak tedy vybrat, aby Vám neuletěl spánek?
Kachna nebo husa?
Do polštářů a přikrývek se většinou používá husí a kachní peří a to v různých barvách. Můžeme se však setkat i s peřím z divokých ptáků nebo mořské kajky. Husí peří má lepší plnivostí. Také má menší obsah tuku než kachní peří a není cítit (Kachní peří může být někdy cítit. Je to dáno stravou – husa jí jen trávu, kdežto kachno všechno). Je však nákladnější, proto se využívá různých poměrů peří. Cena peří také ovlivňuje konzumace masa - kachny jíme více než husy.
Zajímavost: nejdražší peří je z kajky mořské, které se získává pouze sběrem po ukončení hnízdění (cca 150 kg peří ročně).
Jak poznat kvalitní peří
Nejdůležitějším aspektem je podíl prachového a ostatního (krycího) peří. Nejčastěji je udáváno zlomkem např 70/30, 50/50… První číslo udává množství prachového peří. Obecně řečeno, čím více má polštář či přikrývka prachového podílu, tím je náplň kvalitnější – váže na sebe více vzduchu a tak i při nízkém objemu náplně skvěle izoluje a hřeje.
Dalším znakem je tzv. plnivost – měří se jako objem, které zaujímá určitá hmotnost peří. Husí peří má lepší plnivost než kachní – 300 g husího peří odpovídá cca 400 g kachního, tedy nevyplnění stejného objemu spotřebujete více kachního než husího peří. Označuje se standardně anglickým výrazem „fill power“.
Dále se v potaz bere přítomnost organických materiálů a test nečistot. Standardní stupnice na přítomnost organických materiálů je 0-30. Pokud je číslo menší než 4, jsou výrobky antialergenní. Test nečistot naopak měří množství neorganických látek v peří (prach a další nečistoty). Standardní stupnice je 20-1000 a čím vyšší číslo je, tím je peří čistější.
Jak se peří získávalo a získává nyní?
Již naše babičky, které měly zkušenosti s chovem hus a kachen věděly, kdy kachny přeškubat. Nejednalo se o klasické škubání, ale vyčesávání, kdy zvěř sama pelichala a mělo to svá pravidla. Následně se však proces přenesl do velkochovů, kdy se nebraly v potaz přirozené přírodní procesy a docházelo tak k znehodnocování peří a týrání zvířat. Proto je od roku 2011 v EU tato metoda zakázána a peří se může získávat pouze z mrtvých kusů. Většina peří se dnes dováží z Číny, protože je zde spotřeba drůbeže mnohem vyšší.
Výhody peří
Ve zkratce lze říci, že peří je hřejivé, plnivé a hydroskopičné. Hydroskopičnost znamená, že peří rychle absorbuje vlhkost z těla během spánku a rychle ji odpařuje. Proto pod peřinou není zima, i když se zpotíme.
Oproti dutému vláknu tak získáme přírodní materiál, který je velmi hřejivý, dobře odpařuje vlhkost a navíc není nabito statickou elektřinou a přitahuje méně prachových částic. Přikrývka navíc skvěle kopíruje tvar těla. Skvělou variantou může být set přikrývky a polštáře Regina.
U nás můžete zakoupit jak set přikrývky a polštáře, tak samostatnou přikrývku a to celoroční variantu, dětskou variantu a nebo kompletní nabídku, kterou naleznete níže. U polštářů nabízíme variantu pro děti i dospělé. Standardně nabízíme poměr 50/50 u polštářů a 90/10 u přikrývek, na přání Vám můžeme vyrobit poměr dle Vašich představ.
A co dělat, když už svou přikrývku máte?
Důležité je uchovávat peří čisté – tedy prát a to ideálně odborně. Zároveň doporučujeme jednou za 2-3 roky nechat odborně vyčistit a vyměnit sýpek.
Přejeme Vám krásné snění jako na obláčku.
Vybírat můžete například z těchto produktů: