Mohlo by Vás zajímat
Spánek a krása
Že je spánek nezbytně nutný a důležitý pro zdraví, je již dlouho známo a několikrát vědecky testováno. Ale má také spánek vliv na krásu? Někteří tvrdí, že ano, jiní, že nikoli. Jedná se tedy o fakt, nebo o mýtus?
To, že spánek má vliv na krásu lze dokázat několika jednoduchými a logickými fakty:
- cítíme se dobře – vypadáme dobře
- pleť je zářivá bez kruhů pod očima
- nejsou znatelné další známky nespavosti (podrážděnost, únava apod.)
Vzhled také odráží zdraví --> spánek má vliv na naše zdraví --> spánek je tedy pro krásu potřebný.
Spánek a tělesná váha
Vědci zjistili, že vliv na váhu má stresový hormon ve spojení s kortizonem a nedostatkem spánku. Z toho vyplývá, že pokud trpíte nespavostí, je tento hormon vylučován ve větším množství. Díky velkému množství dochází k pocitu hladu. Kortizon také zvyšuje hladinu cukru a inzulínu v krvi a postupem času se začíná tuk ukládat v oblasti břicha.
Zajímavou skutečností je také to, že zvýšené množství kortizonu způsobuje špatné usínání nebo časté probouzení během noci. Což je poměrně začarovaný kruh, ačkoli chcete spát a máte dostatek času, nejde to.
Spánek a vzhled
Nedostatek spánku se také časem projeví na vzhledu. Vědci zjistili, že nedostatek spánku má stejné následky jako proces stárnutí. Díky tomu tak budete vypadat starší mnohem dříve. A nejen vzhledem, ale také se objeví další příznaky, které mohou vést i k chorobám spojeným s vyšším věkem – vyšší hladina cholesterolu, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění apod.
Kvalita spánku
I přes dostatečnou délku spánku můžete vnímat podobné následky jako při nespavosti. Značí to, že spánek není kvalitní. Nekvalitní a neklidný spánek neposkytne tělu potřebné množství užitku. Tělo totiž regeneruje pouze v hluboké fázi spánku, kdy se vylučují hormony potřebné k regeneraci.
Jak zajistit kvalitní spánek?
Kvalitního spánku lze dosáhnout několika kroky:
1. Délka spánku
To, kdy se uložíte ke spánku, má vliv na jeho kvalitu. Odborníci radí jít do postele před desátou hodinou. Kdo ulehne později, často se cítí provinile a to mu ještě víc brání v usnutí. Určete si spánek jako prioritu – do večerky se pokuste vyřešit veškeré závazky, které máte, a zbylé nechte na příští den.
2. Zlepšení kvality
Aby došlo ke zlepšení kvality spánku a ten byl tak hluboký a klidný, mělo by se dodržet několik základních kroků:
- Cvičení – před spaním necvičte. Díky pohybu dojde ke zvýšení tělesné teploty a to vede ke špatnému usínání.
- Osvětlení – veškeré osvětlení by mělo být vypnuto. I malý zdroj světla má špatný vliv na vylučovaní melatoninu, který je důležitý pro zdravý spánek a zároveň bojuje proti kortizonu.
- Aktivita před spaním – sledování televize před spaním může nabudit smysly. Je lepší tedy zvolit přečtení několika stránek dobré knihy nebo klidný rozhovor s partnerem.
3. Vyloučení stresu
Stres pravděpodobně zcela vyloučit nelze, ale lze se s ním vyrovnat. Tento krok bude mít pozitivní vliv nejen na spánek. Se stresem lze bojovat různě a každý reaguje jinak. Proti stresu pomáhá například masáž, cvičení, aromaterapie a jiné.
4. Hladina cukru
Ač je to s podivem, hladina cukru v krvi má vliv na spánek. Během dne se doporučuje několik malých jídel, která stabilizují hladinu cukru. V tomto případě je dobré se vyvarovat (hlavně navečer) uhlovodanům, které jsou zejména v chlebu a těstovinách, dále cukru a kofeinu.
Díky těmto radám budete klidněji spát a dosáhnete kvalitního odpočinku, který se podepíše pozitivně na vzhledu.