Mohlo by Vás zajímat
Správný výběr polštáře
Polštář na jedničku – jak vybrat ten správný?
Tak jste si pořídili novou postel, případně nový rošt a také novou matraci. Všechno v nejlepší kvalitě, abyste ochránili své zdraví a pomohli si od problémů spojených se špatným spánkem. Ovšem něco se vám nezdá. Pořád to není ono. Bolest hlavy a únava stále přetrvávají. Taktéž zablokovaná krční páteř nepovoluje a o zádech ani nemluvě. Kde jste jen mohli udělat chybu? Napadlo vás podívat se na zoubek vašemu polštáři?
Neprávem podceněný detail
Odpovíme za Vás – nenapadlo. A proč ne? Jelikož neznalost veřejnosti staví polštář do některé z vedlejších rolí v dramatu s názvem Spánek. V dramatu proto, že špatně tvarovaným a nepohodlným polštářem se váš odpočinek po celodenní námaze může v mžiku změnit v opravdové drama, ne-li horor.
Za vším jsou individuální potřeby každého člověka. Měkoučký, velký zhlavec, jak rádi říkají na Hané, je člověku s bolavou krční páteří platný jak mrtvému zimník. Aby vám polštář dobře sloužil, vybírejte ho pečlivě. Řídit se můžete hned několika kritérii.
Svou pozornost věnujte především velikosti a tvaru polštáře a jeho vnitřní náplni. Od těchto tří hledisek se odvíjí také další kritéria, a sice vaše spánková poloha či zdravotní problémy. Těžko se alergik, který rád polehává na břiše, vyspí na polštáři podpírajícím krční páteř, uvnitř vyplněném peřím, v němž se rádi usazují roztoči. Alergik by se tedy měl polštáři s péřovou výplní vyhnout obloukem.
David vítězí nad Goliášem
V minulosti, kdy se spávalo na zateplených a změkčených lůžkách, používali lidé klasické velké polštáře o rozměrech 70x90 cm. Ačkoliv jsme se posunuli o sto let dopředu, mezi lidmi je tato představa o rádoby ideálním rozměru stále živá. Mylně! Odborné výzkumy prokázaly, že správný polštář by měl podpírat krční páteř tak, aby byla v rovině s celou páteří, a neměl by sahat pod ramena, neboť rameno musí (pro dosažení kýžené roviny páteře) být zabořeno do matrace.
Tomuto předpokladu odpovídají polštáře malých rozměrů 50x70 cm nebo 40x60 cm, jejichž špičky končí těsně u ramen. Navíc v případě potřeby podložení vašeho krku můžete polštář jednoduše přeložit.
Z hlediska tvaru můžete vybírat z klasických nebo z anatomických polštářů. První zmíněné mají dlouhou historii a požitek z nich uvítají zejména spáči na břiše. Anatomické tvary představují omladinu na trhu. Mají jedinečné tvarovaní, které pomáhá udržet páteř ve správné poloze a fixovat ji i během spaní. Zalíbení v nich nachází lidé, kteří upřednostňují polohu na boku.
Co se skrývá pod pokličkou
Náhlé zjištění, že vaše zdraví závisí na správném výběru vnitřního obsahu polštáře, o kterých vůbec, ale vůbec nic netušíte, může leckoho vyděsit. Zorientovat se v nich však není žádná věda. Existuje asi půltuctet polštářových výplní - od tradičního peří přes moderní dutá vlákna až po nejnovější paměťovou pěnu.
Péřové polštáře používali naši prarodičové i jejich rodičové spokojeně léta a léta. Jejich předností bylo to, že se sležený polštář dal několika údernými pohyby vrátit do svého původního tvaru - měkkého a nadýchaného obláčku. Jakkoliv dosud užitečné, v poslední době peří nepatří mezi nejoblíbenější výplň. Důvodem jsou moderní výplně, které v očích nakupujících předčí nevýhody peří. Ty spočívající hlavně v roztočích a s tím související nutností peří čistit.
Takových nepříjemností jsou ušetřeni všichni, kdo si zvolí polyesterové neboli duté vlákno. Většinou se jím plní polštáře v podobě polyesterových kuliček, jejichž množstvím si můžete uzpůsobit polštář na míru. Jestliže si potrpíte na silnější polštáře, přidáte objem kuliček, v opačném případě část z nich odejmete a získáte polštář slabší.
Duté vlákno je dokonalou náhradou peří. Bez problémů je můžete prát, neboť polyesterová vlákna mají nízkou schopnost navlhnout a navíc většina polštářů disponuje snímatelným potahem. Na své si přijdou i alergici, kteří se zbaví dráždivých roztočů. Útěchu v tomto druhu výplně naleznou také lenoši. Polštář plněný dutým vláknem se neslehne, tudíž nepotřebuje natřepávat. Kuličky z dutého vlákna tvoří např. polštář Aloe Vera.
Málokdo si uvědomuje, že právě duté vlákno je svými vlastnostmi velmi podobné hedvábí. I to se používá k naplnění polštářů, zejména těch luxusních. K výhodám hedvábí se řadí dobrá absorpce vlhkosti, hypoalergenní vlastnosti a uchování si teploty těla bez ohledu na teplotu okolního prostředí. Proto dokáže v létě chladit a v zimě hřát.
Jak duté vlákno, tak hedvábí se doporučuje alergikům, lidem spícím na břiše a na zádech a také těm, kteří v noci trpí nadměrným pocením.
Polštář lze vyplnit i nejnovějšími materiály jako pružným latexem nebo inovativní paměťovou pěnou, které se přizpůsobí tvaru vašeho těla.
Paměťová pěna je materiál původně vyvinutý a sloužící pro astronomické účely NASA. Podpírá hlavu, krk a ramena v takové poloze, aby na tělo nebyl vyvíjen žádný tlak. Její podstata spočívá v tom, že se uleví od tlaku na krční páteř, což umožňuje adaptace viskoelastické hmoty. Ta reaguje na teplotu těla, čímž měkne a přizpůsobuje se mu.
Dostanete ji ve dvou podobách, buďto jako součást klasických polštářů ve formě kousků paměťové pěny, anebo jako jeden kus anatomického polštáře.
O životnost polštářů vyrobených z paměťové pěny se bát rozhodně nemusíte, nepodléhají totiž deformacím. Také záleží na vás, do jakého potahu jej schováte. Vybrat si můžete podbně jako u matrací.
Svůj spánek můžete přivést k dokonalosti už za pár stovek korun. Klasický polštář vás vyjde na částku od dvou set korun a za anatomický polštář zaplatíte o čtyři sta korun více. Pořízení polštáře bude pro vaši kasičku jen nepatrnou zátěží, ale rozdíl ve kvalitě spánku - k nezaplacení. Nezkusíte si to sami?